03195020234 - 09131097370 Info@daymask.ir

ماسک n95 از سری ماسک‌های فیلتر داری است که برای محافظت از دستگاه تنفسی در برابر آلودگی‌های محیطی و ویروس‌ها استفاده می‌شود و از تصفیه بسیار کارآمد و راندمان فیلتراسیون بالایی برخوردار است. ماسک n95 و ماسک‌های فیلتر دار سری n دارای استاندارد NIOSH آمریکا هستند که عدد کنار آن‌ها نشان دهنده راندمان فیلتراسیون این ماسک است.

حرف n در ماسک n95 و دیگر ماسک‌های فیلتر دار، یک رتبه‌بندی برای کلاس‌های ماسک فیلتر دار است که مخفف عبارت ” Non-oil ” می‌باشد به این معنی که اگر در هوای محیط ذرات روغنی وجود نداشته باشد می‌توانید از این ماسک استفاده کنید. دیگر نمونه‌های شامل سری R (مقاوم در برابر روغن به مدت 8 ساعت) و سری P (ضد روغن)  می‌باشند. ماسک n95 تا 95 درصد ذرات آلاینده کوچکتر از 300 نانومتر را تصفیه می‌کند.

متریال مورد استفاده در ماسک n95 الیاف پلی پروپیلن با خاصیت الکترواستاتیکی است. فیلتر این ماسک هم از جنس کربن فعال شده می‌باشد که در مقابل گاز‌ها و بخار‌های موجود در هوا به خوبی مقاوم است و این دو متریال در کنار هم باعث می‌شود آلودگی و گاز‌های مضر موجود در هوا به داخل ماسک نفوذ نکنند و ماسک از راندمان فیلتراسیون بالایی برخورددار باشد.

نکات مهم در استفاده از ماسک n95

اولین مورد این است که حتی در صورت داشتن محلول‌های ضد عفونی کننده، از دست زدن به ماسک n95 یا هر ماسک دیگر اکیدا خودداری کنیم، مگر اینکه ماسک روی صورت خودمان یا کودکمان جا به جا شده باشد و قسمت‌هایی که باید بپوشاند را، نپوشاند. ماسک n95 جزو آن دسته از ماسک‌های یک‌بار مصرف هستند و حداکثر عمر مفید این ماسک‌ها 8 ساعت است. در صورت بروز موارد زیر حتما ماسک خود را تعویض کنید:

  • ماسک n95 آسیب دیده باشد و حالت طبیعی خود را از دست داده است.
  • ماسک n95 آلوده شده و هوای آلوده محیط را احساس می‌کنید.
  • فیلتر ماسک کثیف شده و آثار آلودگی روی آن دیده می‌شود.

مبتلایان به بیماری‌های مزمن تنفسی، قلبی یا بیماری‌های دیگر که تنفس را دچار مشکل می‌کند باید قبل از استفاده از ماسک n95 با پزشک معالج خود مشورت کنند زیرا ماسک n95 تنفس را برای این دسته از افراد دچار مشکل می‌سازد.

طریقه استفاده صحیح از ماسک n95

ماسک n95
نکات استفاده از ماسک n95

ماسک n95 به گونه‌ای طراحی شده است که کاملا اطراف بینی و دهان را مسدود کرده و از انتقال هوا از کناره‌های آن به دستگاه تنفسی جلوگیری می‌کند. ماسک n95 برای کودکان و افرادی که درای ریش بلند هستند مناسب نیست و محافظت کامل را برای این دسته از افراد به درستی انجام نمی‌دهد.

ماسک n95 اکثرا برای استفاده در ساخت و ساز‌ها و سایر مشاغل از نوع صنعتی و برای کارگرانی که در معرض آلودگی محیطی و گرد و غبار هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال ماسک n95 در مراکز مراقبت‌های بهداشتی و به طور خاص پرسنل درمانی که با بیماران در ارتباط هستند نیز قابل استفاده است.

گاهی ماسک n95 دارای دریچه بازدم می‌باشد که تنفس را راحت تر کرده و به کاهش گرما کمک می‌کند؛ اما افراد بیمار و افرادی که باید در محیطی کاملا استریل قرار بگیرند نباید از این نوع ماسک استفاده کنند زیرا بازدم خروجی از این دریچه فیلتر نمی‌شود و باعث آلوده شدن محیط می‌گردد.

افراد فاقد صلاحیت در استفاده از ماسک n95

ماسک n95 برای استفاده عموم چندان مناسب نیست و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری و سازمان غذا و دارو چندان استفاده از این ماسک را برای بیماران توصیه نمی‌کند به خصوص بیماران مبتلا به کووید 19.

لازم به ذکر است که ماسک n95 و انواع ماسک‌های فیلتر دار برای بیماران کاربردی نیست و ویروس می‌تواند از طریق سوپاپ و فیلتر هوا به بیرون سرایت کند. در نتیجه استفاده از ماسک فیلتر دار در بیماران مبتلا به کرونا یا افراد ناقل می‌تواند برای کادر پزشکی یا اطرافیان این اشخاص بسیار خطرناک ‌باشد.

ماسک های ارائه شده توسط شرکت دی ماسک

شرکت دی ماسک با برخورداری از سابقه طولانی در تولید ماسک سه لایه و ماسک کودک، از افتخار ارائه این محصولات به شما همکاران عزیز برخوردار است. لطفا در صورت تمایل به همکاری و خرید ماسک سه لایه و ماسک کودک، با پشتیبانی شرکت دی ماسک تماس حاصل فرمایید یا اطلاعات خود را در فرم تماس وب سایت در همین صفحه یا در بخش ارتباط با ما، وارد کنید تا در اولین فرصت جهت تکمیل سفارش و ارسال آن اقدام به عمل آید.

لزوم استفاده از ماسک n95 و دیگر انواع ماسک به همراه پروتکل‌های بهداشتی در شرایط فعلی

پس از تحقیق و انجام یکسری آزمایشات، دانشمندان هنگ کنگی به این باور رسیده‌اند که احتمال انتقال ویروس کرونا از راه تنفس و ذرات معلق در هوا هنگام استفاده صحیح از ماسک سه لایه یا فیلتردار تا 80 درصد کاهش می‌یابد. درحال حاضر تمامی دانشمندان استفاده از ماسک سه لایه و فیلتردار را برای جلوگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا را توصیه می‌کنند.

طی مطالعات دیگری که دانشمندان داشته‌اند به این نتیجه رسیدند که در صورت استفاده صحیح از انواع ماسک فیلتر دار و سه لایه تا 100 درصد امکان انتقال ویروس از طریق تنفس کاهش میابد و علاوه بر آن اگر 80 درصد مردم در مکان‌های عمومی از ماسک سه لایه یا فیلتردار استفاده کنند درصد انتقال ویروس کرونا نزدیک به صفر خواهد بود.

منابع مورد استفاده در این عنوان:
Mayoclinic
cdc
WHO

این را به اشتراک بگذارید