03195020234 - 09131097370 Info@daymask.ir

بررسی خانواده کرونا ویروس و عملکرد آن در تکثیر خود و تضعیف بدن

کرونا ویروس خانواده بزرگی از ویروس‌ها را شامل می‌شود که باعث ایجاد بیماری‌های تنفسی و گوارشی در انسان و حیوانات می‌شود که در بعضی موارد این بیماری از حیوانات به انسان سرایت می‌کند. کرونا ویروس دارای ساختار کروی شکل و تاج دار است که این تاج‌‎ها به ویروس کمک می‌کند به سلول‌های دیگر بچسبد و آن‌ها را آلوده کند.

علت نام‌گذاری این ویروس هم شدیدا مرتبط با حالت فیزیکی این ویروس است. لازم به ذکر است که همین تاج‌ها باعث ‌می‌شود بدن کرونا ویروس را بشناسد و برای مقابله با آن اقدام کند. غشاء موجود روی کرونا ویروس توسط مواد شوینده و الکل از بین میرود، از همین رو استفاده از الکل و ژل ضدعفونی کننده و شستن دست‌ها توصیه می‌شود.

کرونا ویروس در ساختار ژنتیکی خود چیزی به نام RNA دارد که مانند DNA انسان است و اکثرا در علم ژنتیک مورد بررسی قرار می‌گیرد. هنگامی که کرونا ویروس وارد بدن می‌شود، به سلول‌ها می‌چسبد و با انتشار RNA در سطح بدن تکثیر می‌شود. گاهی عمل تکثیر کرونا ویروس با مشکل رو به رو شود که اصطلاحا به این تغییرات جهش می‌گویند.

این تغییرات به صورت اتفاقی انجام می‌شود و در روند انتشار کرونا ویروس یک امر عادی است و این تغییرات باعث می‌شود کرونا ویروس با بدن میزبان جدید به راحتی سازگار شود. به همین خاطر است که پزشکان توصیه می‌کنند که هر سال واکسن آنفولانزا زده شود زیرا با این جهش ویروس تغییر می‌کند و بدن نمی‌تواند آن را شناسایی کند.

انواع مختلف کرونا ویروس

تا به امروز هفت نوع کرونا ویروس انسانی کشف شده است که چهار نوع از آن‌ها مشترکا با نام HCoVs شناخته می‌شوند و خطر کمتری نسبت به بقیه دارند و به طور معمول در بزرگسالان به بیماری تنفسی خفیف منجر می‌شوند. این چهار مورد عبارت اند از:

  • HCoV-NL63
  • HCoV-229E
  • HCoV-OC43
  • HKU1
کرونا ویروس
ایجاد بیماری تنفسی خفیف بر اثر کرونا ویروس دسته HCoVs

سه نوع دیگر و مرگبار از کرونا ویروس

  • SARS-CoV-2 یا covid-19
  • SARS-CoV
  • MERS-CoV
کرونا ویروس
انواع کرونا ویروس

کرونا ویروس SARS-CoV

SARS نمونه ای از کرونا ویروس است که به سندرم تنفسی حاد شناخته می‌شود. این نوع از کرونا ویروس باعث عفونت در بدن شده و بر دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی اثر می‌گذارد. در بسیاری از موارد این کرونا ویروس باعث ذات الریه شده و در پیشرفته ترین حالت باعث نارسایی ریه، قلب و کبد می‌شود و ممکن است زندگی شخص را تهدید کند.

در نوامبر سال 2002 این نوع از کرونا ویروس در استان گوانگ دانگ چین – Guangdong – چین شیوع پیدا کرد و از آنجا به هنگ کنک رسید و سپس باعث ایجاد عفونت در بیش از 24 کشور شد. دانشمندان دیگر SARS را به عنوان خطری جدی نمی‌دانند و از سال 2003 به بعد شیوع آن تنها در حوادث آزمایشگاهی یا از طریق برخی حیوانات اتفاق افتاده است. علائم این بیماری با تب شروع شده و علائمی هم‌چون آنفولانزا را دارد.

کرونا ویروس MERS-CoV

این نوع از کرونا ویروس که به سندرم تنفسی خاور میانه معروف است در سال 2012 در عربستان سعودی شناخته شد و از آن به بعد به کشور‌های دیگر شیوع پیدا کرد. علائم این نوع از کرونا ویروس شامل تب، سرفه و نفس نفس است و از طریق تماس نزدیک با افرادی که ناقل این بیماری هستند شیوع پیدا می‌کند.

ماسک های تولید ارائه شده توسط شرکت دی ماسک برای مقابله با کرونا ویروس

شرکت دی ماسک با برخورداری از سابقه طولانی در تولید ماسک سه لایه و ماسک کودک، از افتخار ارائه این محصولات به شما همکاران عزیز برخوردار است. لطفا در صورت تمایل به همکاری و خرید ماسک سه لایه، ماسک کودک و ماسک جراحی با پشتیبانی شرکت دی ماسک تماس حاصل فرمایید یا اطلاعات خود را در فرم تماس وب سایت در همین صفحه یا در بخش ارتباط با ما، وارد کنید تا در اولین فرصت جهت تکمیل سفارش و ارسال آن اقدام به عمل آید.

منابع مورد استفاده در این عنوان:
Mayoclinic
cdc
WHO

این را به اشتراک بگذارید