03195020234 - 09131097370 Info@daymask.ir

ویروس کرونا و خواستگاه آن در صدمه زدن به بدن افراد

واژه ویروس کرونا به دلیل داشتن طرح تاج مانند از کلمه زبان لاتین – corona – یا کلمه یونانی – κορώνη – به معنی تاج یا هاله الهام گرفته شده است که در زبان انگلیسی آن را با نام کِراون – crown – می‌شناسیم. ویروس کرونا جزو آن دسته از‌ ویروس‌هاست که مستقیما بر سیستم تنفسی پستانداران به خصوص انسان‌ها اثر می‌گذارد.

موارد گوناگونی از ویروس کرونا شناخته شده است که از سرما خوردگی خفیف تا بیماری‌های حاد تنفسی مانند سندرم تنفسی خاورمیانه یا – Middle East respiratory syndrome – که در عربستان صعودی مشاهده شد و به اختصار MERS  شناخته می‌شود و سندرم تنفسی حاد – Severe acute respiratory syndrome – که به اختصار به آن SARS می‌گویند را شامل می‌شود. این دو نمونه از ویروس کرونا از طریق حیوانات به انسان سرایت کرده است. اکثر نمونه‌های ویروس‌ کرونا خطرناک نیستند.

با این حال بعضی از آن‌ها می‌توانند خطرات جدی برای افراد ایجاد کنند که به سیستم تنفسی شخص حمله کرده، رفته رفته آن را از کار می‌اندازد و سیستم تنفسی فرد را دچار مشکلات جدی می‌کنند. نمونه انسانی ویروس کرونا در دهه 60 میلادی کشف شد و آخرین نوع آن با نام SARS-COV2  نیز در دسامبر 2019 در شهر ووهان چین مشاهده شد که به اختصار به آن کووید 19 (covid-19) می‌گویند.

ویروس کرونا چگونه روی بدن تاثیر می‌گذارد؟

کرونا
علائم کرونا

دوره‌ی آغازین ابتلا به ویروس کرونا

ویروس کرونا در روزهای اولیه ابتلا به این ویروس، در مرحله درون نهفتگی قرار دارد و وارد بدن شده و سلول‌های مستقر در گلو و تنفسی را درگیر کرده و در آن‌جا شروع به تکثیر می‌کند. این دوره فرد بیمار نبوده و بعضی افراد ممکن است هرگز علائمی از خود نشان ندهند. این دوره تا بروز اولین علائم حدود یک هفته به طول می‌انجامد.

دوره ابتلای کامل به ویروس کرونا

هنگامی که بیماری در مرحله خفیف قرار دارد علائمی را از خود نشان می‌دهد که 80 درصد افراد را درگیر می‌کند. در این مرحله بدن بیماری را تشخیص داده و با آزاد سازی مواد شیمیایی سعی در مقابله با ویروس کرونا دارد که باعث بالا رفتن تب و بدن درد می‌شود و با سرفه خشک و آبریزش بینی همراه است. این مرحله از بیماری با استراحت و مصرف مایعات فراوان در اکثر افراد قابل درمان است که حدود یک هفته طول می‌کشد.

دوره ابتلای سخت به ویروس کرونا

گاهی به خاطر واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن به ویروس کرونا ، بیماری تشدید می‌شود. ویروس کرونا با بر هم زدن تعادل سیستم ایمنی باعث آزاد شدن بیش از حد مواد شیمیایی در بدن و ایجاد التهاب می‌شود که این التهاب باعث آسیب دیدن سیستم ایمنی بدن می‌شود. کمتر از 20 درصد افراد مبتلا به کرونا ، درگیر این دوره از بیماری می‌شوند که با مشکلات تنفسی و تنگی نفس همراه است.

دوره‌ی ابتلای وخیم به ویروس کرونا

کمتر از 10 درصد از افراد مبتلا به کرونا وارد دوره وخیم این بیماری می‌شوند. در این دوره سیستم ایمنی بدن در حال شکست خوردن است و از کنترل خارج شده و باعث آسیب شدید می‌شود.فشار خون به طرز خطرناکی کاهش پیدا کرده و باعث از کار افتادن اندام‌های بدن می‌شود.همچنین سندرم تنفسی حاد باعث مختل شدن سیستم تنفسی فرد مبتلا می‌شود که باعث توقف دریافت اکسیژن حیاتی برای بدن است.اختلال و نارسایی کلیوی نیز باعث تصفیه نشدن خون و آسیب رساندن به سیستم گوارش است که در این مرحله امکان مرگ شخص بالاست.

لزوم استفاده از ماسک و پروتکل‌های بهداشتی در مقابله با ویروس کرونا

پس از تحقیق و انجام یک‌سری آزمایشات، دانشمندان هنگ کنگی به این باور رسیده‌اند که احتمال انتقال ویروس کرونا از راه تنفس و ذرات معلق در هوا هنگام استفاده صحیح از ماسک سه لایه یا فیلتردار تا 80 درصد کاهش می‌یابد. درحال حاضر تمامی دانشمندان استفاده از ماسک سه لایه و فیلتردار را برای جلوگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا را توصیه می‌کنند.

طی مطالعات دیگری که دانشمندان داشته‌اند به این نتیجه رسیدند که در صورت استفاده صحیح از ماسک تا 100 درصد امکان انتقال ویروس از طریق تنفس کاهش میابد و علاوه بر آن اگر 80 درصد مردم در مکان‌های عمومی از ماسک سه لایه یا فیلتردار استفاده کنند درصد انتقال ویروس کرونا نزدیک به صفر خواهد بود.

ماسک های تولید ارائه شده توسط شرکت دی ماسک برای مقابله با ویروس کرونا

شرکت دی ماسک با برخورداری از سابقه طولانی در تولید ماسک سه لایه و ماسک کودک، از افتخار ارائه این محصولات به شما همکاران عزیز برخوردار است. لطفا در صورت تمایل به همکاری و خرید ماسک سه لایه و ماسک کودک، با پشتیبانی شرکت دی ماسک تماس حاصل فرمایید یا اطلاعات خود را در فرم تماس وب سایت در همین صفحه یا در بخش ارتباط با ما، وارد کنید تا در اولین فرصت جهت تکمیل سفارش و ارسال آن اقدام به عمل آید.

منابع مورد استفاده در این عنوان:
parstoday
arakmu
darmankade
bbc
chla
namnak
wikipedia
radiofarda

این را به اشتراک بگذارید