03195020234 - 09131097370 Info@daymask.ir

ماسک فیلتر دار از ماسک‌های دارای تاییدیه سازمان بهداشت جهانی است و به طور مورد استفاده عموم قرار می‌گیرد. به دلیل بالا بودن استاندارد‌های مقاومتی و خاصیت فیلتراسیون بالای ماسک فیلتر دار ، عمل تنفس را دچار مشکل می‌کند و در صورت بالا بودن درجه حرارت فضایی که در آن ماسک مورد استفاده قرار می‌گیرد، امکان بروز تنگی نفس و تعریق شدید در آن وجود دارد.

مقدمه‌ای بر انواع ماسک های فیلتر دار

ماسک فیلتردار به دسته‌های مختلفی مانند سری ‌n ( مثل n95، n99، n100 ) و همینطور سری‌های FFP (مثل FFP2 و FFP3 ) تقسیم می‌شود. ماسک فیلتر دار فیلتر ثابت دارد که سری‌های n دارای نشان استاندارد NIOSH آمریکا و سریFFP  دارای نشان استاندارد EN149: 2001 اروپا هستند و اعداد مربوط به مدل‌های ماسک فیلتر دار نشان دهنده راندمان فیلتراسیون ماسک است.

مکانیزم ماسک فیلتر دار

ماسک فیلتر دار
مکانیزم ماسک فیلتر دار

ماسک فیلتر دار به دلیل استفاده از فیلتر هوا و سوپاپ، تا میزان قابل توجهی مشکل جمع شدن گرما و رطوبت موجود در بازدم فرد درون ماسک را رفع نموده است. به دلیل بالا بودن راندمان فیلتراسیون درون ماسک فیلتر دار، این ماسک قادر است تا 90 درصد از ورود گرد و غبار، آلاینده‌های محیطی و ویروس به سیستم تنفسی شخص جلوگیری کند.

در عین حال ماسک فیلتر دار با پوشاندن کلیه روزنه‌های اطراف صورت و استفاده از کش‌های محکم مانع از ورود هر گونه آلاینده یا ویروس به فضای درونی ماسک می‌شود اما باید در نظر داشت که تنها هوای ورودی به ماسک در ماسک‌های فیلتردار تصفیه می‌شود و هوای بازدم خروجی کاملا بدون تصفیه باقی می‌ماند که این محصول را به موردی چالش برانگیز در استفاده بیماران مبتلا به کرونا یا ناقلان ویروس کرونا تبدیل می‌کند.

مزایای ماسک فیلتر دار

ماسک فیلتر دار
مزایای ماسک فیلتر دار

از مزایای ماسک فیلتر دار می‌توان به جلوگیری از ورود انواع ویروس‌ها، ذرات و ریز گردها، اشاره داشت.ماسک فیلتر دار برای کاهش آسیب ناشی از آلودگی هوا نیز بسیارمناسب است، چرا که اگر شخصی در معرض آلودگی هوا قرار بگیرد ممکن است اثرات مخربی بر روی سیستم تنفسی و قلب او داشته باشد. استشمام هوای آلوده و حتی بیماری‌های ویروسی خفیف برای افرادی که دارای بیماری ریوی هستند نیز ممکن است خطر ساز باشد.

استفاده از ماسک فیلتر دار می‌تواند نگرانی‌های ناشی از اینگونه بیماری‌ها را تا میزان قابل توجهی کاهش دهد. از ماسک فیلتر دار می‌توان در محیط‌های صنعتی و کارگاهی و همچنین درآزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها نیز استفاده کرد. یک ماسک فیلتر دار استاندارد می‌بایست به خوبی روی صورت قرار گیرد به طوری که از اطراف آن هوای آلوده وارد نشود.

معایب ماسک فیلتر دار نسبت به ماسک سه لایه و ماسک کودک

ماسک‌های فیلتر دار به علت برخورداری از سایز پیش‌فرضِ بزرگشان روی صورت کودکان جا نمی‌گیرند و پیرو آن به علت بروز مشکلاتی که در دم و بازدم کودکان به وجود می‌آورند استفاده از آن‌ها به هیچ‌وجه برای کودکان توصیه نمی‌شود. برای برخورداری از انتخابی بهتر برای کودکان دلبنتان، مطالعه عنوان ماسک کودک را به شما عزیزان توصیه می‌کنیم.

مورد جدی که در تفاوت میان ماسک فیلتردار و ماسک سه لایه باید به آن توجه داشت فیلتراسیون دوگانه دم و بازدم در ماسک سه لایه است که ماسک‌های فیلتردار فاقد این قابلیت هستند و هوای بازدم شخص را بدون فیلتر کردن در هوا آزاد می‌کنند؛ در حالی که با استفاده از ماسک سه لایه در صورت ناقل بودن افراد، اطرافیان آن‌ها تا حد چشمگیری از خطر ابتلا به ویروس در امان خواهند بود چرا که هر دو عمل فیلتراسیون دم و بازدم با هم در ماسک سه لایه انجام می‌شود.

ویژگی‌های ماسک فیلتر دار

  • ممانعت از ورود هوای آلوده و ویروس به مجاری تنفسی
  • مناسب برای مشاغل صنعتی و کارگاهی
  • وزن بسیار پایین، همانند ماسک سه لایه و ماسک کودک
  • دارای فیلتر و سوپاپ هوا

نحوه صحیح استفاده از ماسک فیلتر دار

ماسک فیلتر دار باید کاملا روی صورت قرار بگیرد و اطراف آن هیچگونه روزنه ای برای ورود هوا نداشته باشد. در صورت وجود  ریش روی صورت آقایان بهتر است صورت خود را با تیغ بتراشند یا حداقل ریش را به ته ریش تبدیل کنند. از دست زدن به ماسک اکیدا خودداری شود و هنگام خوردن و آشامیدن ماسک را کاملا از صورت خود دربیاورید. قرار دادن ماسک روی چانه ممکن است باعث آلوده شدن محیط داخلی ماسک شود.

بر خلاف عقیده عموم ماسک فیلتر دار قابلیت استفاده برای چندین روز را ندارد و همانند ماسک‌ سه لایه تنها تا چند ساعت از راندمان فیلتراسیون بالایی برخوردار است. در نتیجه لطفا در صورت استفاده از ماسک فیلتر دار یا دیگر ماسک‌های موجود در بازار این نکته را به یاد داشته باشید که برای حفظ سلامت خود و اطرافیانتان حداکثر یک روز از ماسک موردنظر استفاده کنید و در صورت رفت و آمد چند ساعته در محیط‌های شلوغ، یک دور ماسک خود را تعویض کنید.

اخطار جدی

لازم به ذکر است که ماسک فیلتر دار برای بیماران کاربردی نیست و ویروس می‌تواند از طریق سوپاپ و فیلتر هوا به بیرون سرایت کند. در نتیجه استفاده از ماسک فیلتر دار در بیماران مبتلا به کرونا یا افراد ناقل می‌تواند برای کادر پزشکی یا اطرافیان این اشخاص بسیار خطرناک ‌باشد.

ماسک های ارائه شده توسط شرکت دی ماسک

شرکت دی ماسک با برخورداری از سابقه طولانی در تولید ماسک سه لایه و ماسک کودک، از افتخار ارائه این محصولات به شما همکاران عزیز برخوردار است. لطفا در صورت تمایل به همکاری و خرید ماسک سه لایه و ماسک کودک، با پشتیبانی شرکت دی ماسک تماس حاصل فرمایید یا اطلاعات خود را در فرم تماس وب سایت در همین صفحه یا در بخش ارتباط با ما، وارد کنید تا در اولین فرصت جهت تکمیل سفارش و ارسال آن اقدام به عمل آید.

لزوم استفاده از ماسک فیلتردار و پروتکل‌های بهداشتی در شرایط فعلی

پس از تحقیق و انجام یکسری آزمایشات، دانشمندان هنگ کنگی به این باور رسیده‌اند که احتمال انتقال ویروس کرونا از راه تنفس و ذرات معلق در هوا هنگام استفاده صحیح از ماسک سه لایه یا فیلتردار تا 80 درصد کاهش می‌یابد. درحال حاضر تمامی دانشمندان استفاده از ماسک سه لایه و فیلتردار را برای جلوگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا را توصیه می‌کنند.

طی مطالعات دیگری که دانشمندان داشته‌اند به این نتیجه رسیدند که در صورت استفاده صحیح از انواع ماسک فیلتر دار و سه لایه تا 100 درصد امکان انتقال ویروس از طریق تنفس کاهش میابد و علاوه بر آن اگر 80 درصد مردم در مکان‌های عمومی از ماسک سه لایه یا فیلتردار استفاده کنند درصد انتقال ویروس کرونا نزدیک به صفر خواهد بود.

منابع: Etsy و Vogmask

این را به اشتراک بگذارید